Fodboldfællesskabet “Gammel-BIB”

Fodbold-fællesskabet ”Gammel-BIB” er en underafdeling af BIB og en klub under foreningen Ollerup Forsamlings- og Aktivitetshus. ”Gammel-BIB” blev etableret i 2019 af 5-6 fodboldglade seniorer. Gammel-BIB spiller på ”Multibanen” ved Ulbølle Idrætsefterskole.

I skrivende stund er vi knap 20 spillere i ”brutto-truppen” (dvs. på medlemslisten) og cirka 10-12 spillere møder til træning hver tirsdag. Bærende i klubbens ånd er, at det skal være sjovt at mødes og spille fodbold i en kammeratlig stemning. Man må ikke tackle, og frispark findes ikke. Det handler om at få motioneret de gamle ben og få pulsen lidt op en gang om ugen.

Nogen mener, at ”Gammel-BIB” er der, hvor nedslidte BIB’ere går hen for at dø, men det er faktisk det modsatte – vi spiller for at leve videre.