Vi skal have sæsonafslutning!!!

Kære alle hjertegode BIB’ere af alle størrelser og årgange, i alle aldre og afstøbninger!
Snart ringer det atter ind til den årlige sæsonafslutning. Årets målhøst er stort set i hus. På tirsdag scores de sidste pragtmål – ikke mindst det allersidste, som traditionen tro udløser den altid imødesete måltale. Så kom og vær med på tirsdag! Og kom og vær med til den årlige sæsonafslutningsfest i Ollerup Forsamlingshus!
For ikke at blande sport og politik unødigt meget sammen, er sammenkomsten placeret 4 dage før folketingsvalget, d.v.s. fredag d. 28. oktober, som jo netop er sidste fredag før vintertid. Det vil være en oplagt mulighed for at holde fri for vammel valgflæsk og partipolitiske selvpromoveringer – og genoplive BIB’s højtbesungne sangskat under indtagelselse af god mad og herlige læskedrikke.
Jeg vil her til aften se, om jeg kan udarbejde en egentlig indbydelse med dagsorden og hele svineriet, men indtil da må denne påmindelse stå alene.
De herligste hilsner fra komitéen
(Peter Slutspurt og) Morten Harefod!